מה עושה דאעש עם רחפנים?

שוק הרחפנים התרחב מאד בשנים האחרונות ורחפנים הפכו מוצר שווה לכל כיס והשימוש בהם הפך מקובל בבתים רבים בעולם כולו. ההתרחבות האחרונה מגיעה מכיוון לא צפוי- ארגון הטרור דאעש שהוכיח עד כה יכולת גיוס ושימוש בטכנולוגיות מורכבות בניסיון להוציא לפועל פיגועים ואירועי טרור מורכבים גילה ככל הנראה את היכולות הטמונות ברחפנים ואת היתרון היחסי שיעניקו להם במסגרת המערכה שמנהלים כוחות הטרור האסלאמיים.

רחפני מודיעין

זהו אמנם הניסיון הראשון להשתמש ברחפני נפץ במסגרת פיגועי טרור, אולם הארגון הקיצוני כבר עשה שימוש ברחפנים כחלק מאיסוף מידע בשדה הקרב, איתור נפילות ואיכון פצצות וגם למטרת תיעוד פעילותו של הארגון. מומחים מצביעים על השימוש המבצעי ברחפנים כעל עליית מדרגה בדפוסי הפעולה של דאעש. השימוש ברחפנים ככל הנראה יקשה על הצבא האמריקאי בפעילותו מול הארגון בעיקר בשל יכולתם לחמוק מעל גדרות, גבולות ומכשולים.

איום אסטרטגי

גורמים בצבא האמריקאי זיהו את הפוטנציאל שטמון ברחפנים ואף הזהירו מפני השימוש בהם ומפני היתרון האסטרטגי ששימוש בהם יעניק לדאעש בשדה הקרב. כחלק מכך המליץ הצבא האמריקאי על תקיפת הרחפנים ומפעיליהם במקביל לאיתור פתרון טכנולוגי שיסייע להפסיק את פעילות הרחפן עם עלייתו לאוויר. בשונה מרחפן רגיל שמשמש למטרות מודיעין שניתן לעקוב אחריו ולפגוע הו לאחר חזרתו לקרקע, רחפן נפץ אינו עתיד לנחות ומחייב נטרול מיידי שהוא מן הסתם מורכב יותר ודורש מענה על ידי טכנולוגיות מורכבות.

גורמים לא רשמיים דיווחו שארגון דאעש משתמש ברחפנים קלים לתפעול ולזיהוי שיכולים לשאת עד משקל של 500 גרמים ולהרחיק למרחק של 3 קילומטרים. כך למשל יכול רחפן כזה לשאת מצלמות וחומרי נפץ.

כאן בישראל

שימוש ברחפנים למטרות טרור על ידי ארגונים קיצוניים מוכר בישראל היטב. ארגוני חמאס וחיזבאללה השתמשו בעבר ברחפנים מסוג רחפני נפץ וחיזבאללה עושה שימוש במלטים כחלק מתורת הלחימה שלו בגבול עם סוריה. במקרה של דאעש מדובר על רחפנים ביתיים, זולים פשוטים וקלים להפעלה שמפצים על יכולת הנשיאה המוגבלת שלהם בקלות שבה ניתן להשיגם ובקושי לאתרם באוויר. גופי הביטחון בישראל נדרשים אם כן להתמודד עם איום מסוג חדש.