היכן נמצא עתידה האמיתי של המציאות המדומה?

כתב: רותם רוגובסקי מנכ"ל ובעלים חברת skypro

חשבתם שעתיד המציאות המדומה היא משחקים וסיפורים? – תחשבו שוב! החדשות הטובות הן שנראה שהמציאות המדומה הולכת להשפיע ולשפר את חיינו בהרבה יותר בתחום החינוך וההכשרה ולא רק ממשחקים וסרטי 360.

כשמתחילים להריח את פריחתה של טכנולוגיה חדשה, כולנו מדמיינים איך היא תשפיע עלינו דרך סיפורים חדשים, משחקים וחוויות. אנחנו כבר לא יכולים לחכות ללבוש את משקפי המציאות המדומה שלנו ולהתחיל לשחק במשחק מירוץ המכוניות החדש. אבל אם אתם רוצים לשמוע היכן נמצא העתיד האמיתי של המציאות המדומה – המשיכו לקרוא.

אז הנה חמישה תחומים שהולכים להשתנות בעקבות המציאות המדומה וככל הנראה להחזיק את מושכות הטכנולוגיה הצומחת הזו. המשחקים והסרטים ישבו בשלב זה על הספסל.

הדרכה

אימונים הם דבר יקר ולפעמים גם בלתי אפשרי. איך מאמנים למקצוע שבו טעות יכולה לסכן חיים? הראשונים שהבינו את החשיבות שבאימון במציאות מדומה (אף שקשה היה לקרוא לזה כך) הם ממציאי סימולטור הטיסה הראשון. במקום לתרגל 'על יבש' ולשנן נהלים – טייסים יכולים לחוות את חוויה של אירוע חירום מבלי לסכן אף נוסע או איש צוות. ומהו אימון במציאות מדומה אם לא הסימולציה במיטבה?

המציאות המדומה מקבלת לאחרונה חלק חשוב בהכשרה של מקצועות רבים ומגוונים, כבאים, חיילים, רופאים יוכלו להתאמן במציאות מדומה על אירועים שאי אפשר לשחזר בשום תכנית אימונים אחרת לפני שהם מקבלים בחיים האמיתיים מטוס, כלי נשק או איזמל.

עיצוב ופיתוח

רוצים לראות איך ייראו המשרדים החדשים שלכם, או הדירה החדשה? אין צורך להיכנס ל'דירה לדוגמה' או להציג בפני הקבלן מודל עם אנשים קטנים מפלסטיק. אדריכלים ומעצבי פנים יוכלו ליצור מבנים וחללים מעוצבים שלקוחות ייכנסו לתוכם ויוכלו להתרשם. אם האדריכל או המעצב ירצה – אפשר יהיה גם לבחור בין כמה סגנונות עיצוב שונים בלחיצה פשוטה.

בקרוב כשתיכנסו למשרד אדריכלות או סוכן נדל"ן, לא תצטרכו להסתכל על הדגמים הקטנים (אפילו שהם מאד מגניבים) ובטח לא תצטרכו לנסוע לכל בית או משרד שאתם מתעניינים בו – פשוט לבשו את המשקפיים ותתחילו לטייל בבית החלומות שלכם.

למידה מרחוק

מציאות מדומה תאפשר לתלמידים את חוויית הישיבה בכיתה גם אם הם לא בכיתה, או לפחות לא באותה הכיתה. לא רק שתלמידים לא יצטרכו להפסיד יום לימודים כשהם חולים, בעזרת חלל לימודים במציאות מדומה שתלמידים נכנסים אליו מהכורסא בסלון ביתם, אפשר יהיה ליצור כיתות לימוד לתלמידים מכל העולם. תלמידים, סטודנטים ואנשים בהכשרות מקצועיות יוכלו לחוות לימוד סימולטני בכיתה וירטואלית גם אם הם נמצאים במקומות שונים בעולם. היתרון בזה הוא שהילד שלכם יוכל לפטפט עם חברו לשולחן מפינלנד, החיסרון הוא שהמורה תוכל להפריד ביניהם בלחיצת כפתור.

סיורים חווייתיים ולימודיים

כבר לפני כמה שנים, גוגל החלה בפרויקט למפות מוזיאונים ברחבי העולם ולאפשר לאנשים לחוות סיור בין יצירות אומנות בכל העולם. כיום גלריות רבות מאפשרות גישה ליצירות ולתערוכות בהן מבלי לצאת מהבית. אך בשביל החוויה האמיתית של הסיור, נצטרך לחכות עד שמוזיאונים וגלריות יציעו לנו באתר שלהם סיור במציאות מדומה. נרכיב את המשקפיים שלנו ונשוטט להנאתנו בגלריה. לא נוכל לפנטז על גניבת יצירות אומנות במיליונים אבל לפחות נוכל לבחור אם אנחנו רוצים להיות לבד בגלריה או עם עוד אנשים. בתי ספר יצאו לטיול בקולוסאום של רומא, בספארי באפריקה, בקוטב הדרומי ואפילו בירח והכל בלי להזמין אוטובוס.

חוויה בחדר כושר

אם משעמם לכם לרוץ על ההליכון או להתאמן במשך זמן רב במכונת החתירה, למציאות המדומה יש בשורות טובות עבורכם – בקרוב תוכלו לרוץ על הליכון ולהרגיש שאתם רצים במרתון בדרום צרפת או באולימפיאדת טוקיו או חותרים בנהר האמזונס. חברה ישראלית מפתחת מוצר בשם SportVR שבעזרתו תוכלו לצאת להרפתקאה שתגרום לכם לעבוד על מגוון מכשירים בחדר הכושר. תוכלו לרוץ ולהשלים משימות והכל דרך חוויה של משחק מלחמה או משימה סודית תוך כדי האימון!