משלוחי רחפנים- העתיד כבר כאן

גוגל מתקדמת לדור הבא של שירותי המשלוחים ובדומה לענקיות מסחר אחרות היא מבססת ערך משלוחים באמצעות רחפנים. כן כן שמעתם נכון. בזכות השירות החדש לקוחות החברה יוכלו לקבל מוצרים שהוזמנו על ידם במהירות גבוהה יותר ובאופן אמין בהרבה. התכנון של גוגל הוא להשיק עד שנת 2017 שירות משלוחים מבוסס רחפנים. השירות החדש יתבסס על טכנולוגית "פרויקט כנף", פרויקט חדשני של גוגל שמטרתו לאפשר שליחת חבילות מהאוויר.

מה נעשה עד כה?
לקוחות החברה היו בוודאי שמחים לדעת על פריסת המערך, אולם נתון זה טרם פורסם. מה שכן פורסם הוא שעד כה נבחנה אמינות הפרויקט בשטחים פתוחים באוסטרליה. במסגרת הפיילוט קיבלו חוואים מקומיים חבילות אוויריות עם שלל סחורות וביניהן ערכות עזרה ראשונה, חטיפים לכלבים ועוד. אין ספק שהחוואים המופתעים שמחו לקבל מתנות שנחתו עליהם מהשמיים, אולם ניתן להניח כי מייסדי הפרויקט שמחו עוד יותר לראות כיצד הנחית הרחפן את החבילות ושב באופן עצמאי מנקודת המוצא אל נקודת היעד ללא התערבות אנושית.

מהפכה
הצלחת הפיילוט לדברי המייסדים מבשרת על לא פחות ממהפכה באופן שבו מועברת סחורות תוך דגש על יעילות והגעה בזמן קצר. למפקפקים נסביר שתהליך שליחת החבילות מתבצע באופן הבא: הרחפן יוצא מנקודת מוצא כשאליו מוצמדת חבילה שמחוברת לקופסה. עם הגעתו ליעד מוצנחות הקופסה והחבילה אל הקרקע כשאליהן מחובר חוט. לאחר הנחיתה על הקרקע חוזרת הקופסה שמחוברת לחוט אל הרחפן ששב אל נקודת המוצא שלו.

התאמת המנגנונים הקיימים
מומחים סבורים כי השימוש ברחפנים כחלק ממערך השליחויות של חברות המסחר הגדולות יבא לשינוי במרחב העסקי בעולם. כחלק מכך מבקשים בכירים בגוגל לבצע אסדרה לנושא הרחפנים המסחריים בארצות הברית. עוד צופים בגוגל כי המגזר הפרטי יהיה שחקן מרכזי בהקמתה של מערכת בקרה אווירית לרחפנים ולשם כך חברו למחלקת התחבורה במטרה להחליט איך יידרשו בעלי רחפנים חובבים לרשום את הרחפנים במאגרי משרדי הממשלה.

ומה בישראל?
כאן בישראל צופים ומתבוננים על התהליך המרתק ומייחלים ליום שבו יהפכו משלוחי רחפנים גם להליך שגרתי בישראל. מרבי הציבור הישראלי מוכן וערוך לשינוי תפיסתי בהקשר זה אולם נדרשת עשייה רחבה בהקשר הבירוקרטי והטכני.